Nyårsafton firade vi hemma hos våra vänner Sandra och Tobias. Sandra en en riktig fena på inredning och bordsdekorationer och kvällens dukning var fantastisk! Vi var totalt fyra par och Nils med på festen. Nils hade svårt att komma till ro och överskred läggdags med flera timmar. Första och enda gången hoppas jag! När han till slut hade somnat så missade han allt av vad fyrverkerier erbjöd vid tolvslaget. (Det erbjöds i och för sig flera timmar innan tolvslaget också… Någon som kan förklara det?).
Vi bidrog alla med något till nyårsmenyn. Jag och Marcus hade med oss jordärtskocksoppa till förrätt med tunnbrödskakor till. Värdparet stod för huvudrätten, oxfilé med potatisbakelse. Efterätten hade Amanda gjort, som synes på bilden ovan, en helt fantastisk god bakelse som var både gluten och laktosfri. Hon är helt enastående vad det gäller att baka. Sista paret hade med sig alla tilltugg i form av nötter, chips och godis.
Att bräcka Sandra vad det gäller att dekorera för fest, det går inte. Köksbordet har Tobias snickrat ihop själv. Perfekt, då får man det precis så stort som man vill ha det.
Fotografierna är tagna med mobilkameran och håller därför inte så hög kvalitet, men innehållet kan ni se i alla fall. Vi spelade lite brädspel mellan huvudrätt och efterrätt, och vips så var det dags för att koka kaffe och i nästa stund korka upp flaskan och skåla in det nya året. Tiden försvann i en hast.
Hur firade ni in det nya året? Hade ni kul?