I fredags var vi hemma hos några vänner i Trollhättan och firade påsk. När vi kom dit satt alla barnen i soffan och knaprade godis ur varsitt påskägg. Helt sockerspeedade och så nöjda med att påskharen hade varit där och lämnat påskägg till dem.
Vi beställde traditionell indisk påskmat. Murg Tikka Masala, så gott! Det saknar jag här i Dalsland, utbudet av olika restauranger. Vi har en thairestaurang, som är väldigt bra, ett gäng pizzerior som inte har glutenfria pizzor och en restaurang som serverar husmanskost. De har aldrig renoverat stället sedan början på 80-talet.
Lördagförmiddag spenderades med trädgårdsarbete i Trollhättan. Vi ansade träd och buskar. Vi måste fundera på hur vi ska få iordning på äppelträden där också. Som tur är har vi experthjälp med oss. Min mormor och bonusmorfar hjälper till med expertråd till allt som har med trädgårdsskötsel att göra. Hyresgästerna bjöd på fika och vi hade en trevlig pratstund.

Vi fick påskbuffé av mamma och pappa innan vi åkte tillbaka hem igen.


Nu är det dags att köra alla maskiner tvätt som väntar i tvättkorgen. Life is calling!
På återseende!